Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Medicine Valley Track Invite Results

Medicine Valley Track Invite Results

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

MV Track Invitational

Girls Team Results:

1 Dundy County Stratton, 163; 2 Southwest, 83.50; 3 Cambridge, 57; 4 Medicine Valley, 50; 5 Arapahoe, 47; 6 SMC, 36; 7 Maywood, 35; 8 McCook JV, 26.50; 9 Hayes Center, 18; 10 Hitchcock County, 11.

Individual Results:

100 Meter Dash: 1 Kasey Clifford, Hayes Center, 13.50; 2 Faylee Sanford, Dundy Co/Strat; 13.60; 3 Taylor Ford, MCJV, 14.10; 4 Mary Kain, MCJV, 14.20; 5 Kaylee Potthoff, Southwest, 14.30; 6 Kaylee Burke, Dundy Co/Strat, 14.40.

200 Meter Dash: 1 Aubrey Frederick, Dundy Co/Strat, 26.90; 2 Colby Duvel, Dundy Co/Strat, 27.00; 3 Rochelle Wendland, ARP, 27.30; 4 Whitney Rosno, Hayes Center, 28.30; 5 Faylee Sanford, Dundy Co/Strat, 29.10; 6 Kasey Clifford, Hayes Center, 29.20.

400 Meter Dash: 1 Kenzie May, Southwest, 1:02.00; 2 Aubrey Frederick, Dundy Co/Strat, 1:02.10; 3 Colby Duvel, Dundy Co/Strat, 1:04.60; 4 Justine Stone, MAY, 1:06.50; 5 Alea Shaner, CMB, 1:07.40; 6 Savannah Willis, Medicine Val, 1:08.50.

800 Meter Run: 1 Stephani McCarthy, Dundy Co/Strat, 2:28.60; 2 Kenzie May, Southwest, 2:32.50; 3 Emily Jones, Dundy Co/Strat, 2:36.40; 4 Justine Stone, MAY, 2:37.10; 5 Tristan Haake, SMC, 2:38.80; 6 Hannah Esch, MCJV, 2:42.50.

1600 Meter Run: 1 Madison Lambley, Dundy Co/Strat, 5:55.20; 2 Kadee Cutler, SMC, 6:12.70; 3 Natalie Jones, SMC, 6:13.10; 4 Breanna Phillips, MAY, 6:14.80; 5 Chapman Andie, Medicine Val, 6:20.40; 6 T. Blume, Hitchcock Co, 6:28.90.

3200 Meter Run: 1 Madison Lambley, Dundy Co/Strat, 12:18.30; 2 Natalie Jones, SMC, 13:00.60; 3 Andie Chapman, Medicine Val, 13:04.50; 4 Breanna Phillips, MAY, 13:06.60; 5 Kaitlin Howard, Hayes Center, 13:24.00; 6 Rachelle Carpenter, CMB, 13:42.00.

100 Meter Hurdles: 1 Kaylea Watson, ARP, 17.00; 2 Sloan Johnson, CMB, 18.20; 3 Grayce Jorgensen, Medicine Val, 18.30; 4 Ashley Ryan, Southwest, 19.30; 5 Kensie Burnside, SMC, 19.50; 6 Marisa Foster, MAY, 19.60.

300 Meter Hurdles: 1 Grayce Jorgensen, Medicine Val, 51.50; 2 Marlana Kent, CMB, 53.40; 3 Olivia tenBensel, ARP, 55.10; 4 Sloan Johnson, CMB, 57.60; 5 Ashley Ryan, Southwest, 57.70; 6 A. Beagle, Hitchcock Co, 57.90.

400-Meter Relay: 1 DCSton, 52.30 (Sanford, Faylee; McCarthy, Stephanie; Duvel, Colby; Frederick, Aubrey); 2 Southwest, 55.20 (Potthoff, Kaylee; Gutierrez, Arianna; Kelley, Megan; Solberg, Taylor); 3 ARP, 55.70 (Kapperman, Shelby; Wendland, Rochelle; Taylor, Lora; Watson, Kaylea; 4 MCJV, 57.90 (Roth, Emmerie; Kalinski, Mary; Ford, Taylor; Farr, Taylor); 5 CMB, 58.30 (Kent, MiKayla; Huxoll, Taryn; Long, Kadee; Kent, Marlana); 6 HCC, 58.40 (Wagner, A; Scott, B; Beagle, A; Blume, T).

1600-Meter Relay: 1 DCSton, 4:18.60 (Duvel, Colby; McCarthy, Stephanie; Jones, Emily; Frederick, Aubrey; 2 Southwest, 4:28.50 (Kelley, Megan; Brooks, MaKayla; Daffer, Abby; May, Kenzie); 3 MV, 4:36.40 (Schroeder, Shaylee; Anderson, Bailey; Willis, Savannah; Jorgensen, Grayce); 4 CMB, 4:49.60 (Kent, Marlana; Johnson, Sloan; Huxoll, Taryn; Shaner, Alea; 5 SMC, 4:52.80 (Johnson, Alyssia; Cutler, Kadee; Burnside, Kensie; Haake, Tristan); 6 MCJV, 5:06.80 (Roth, Emmerie; Kalinski, Abby; Esch, Hannah; Tolliver, Allison).

3200-Meter Relay: 1 DCSton, 10:22.90 (McCarthy, Stephanie; Lambley, Madison; Nelms, Laura; Jones, Emily); 2 SMC, 10:47.40 (Jones, Natalie; Haake, Tristan; Johnson, Alyssia; Cutler, Kadee); 3 MV, 11:25.50 (Schroeder, Shaylee; Brown, Rylie; Hansen, Korinee; Hosick, Hannah); 4 HCC, 11:48.50 (Wagner, A; Scott, B; Beagle, A; Blume, T); 5 Southwest, 12:41.00 (Morosic, Ashley; Ryan, Isabella; Pollmann, Olivia; Wright, Mackayla); 6 CMB, 13:35.10 (Holdcroft, Michaela; McElhaney, Alexis; Fritz, Katy; Carpenter, Rachelle)

High Jump: 1 Rochelle Wendland, ARP, 5-02.00; 2 Kenzie May, Southwest, 5-00.00; 3 Olivia tenBensel, ARP, 4-08.00; 4 LauraNelms, Dundy Co/Strat, 4-06.00; 5 Angela Crouse, Dundy Co/Strat, 4-06.00; 6 CMB Long, CMB, 4-06.00.

Pole Vault: 1 Morgan Ohrman, Dundy Co/Strat, 7-06.00; 2 Haley Teter, Southwest, 6-06.00; 2 Kaylee Burke, Dundy Co/Strat, 6-06.00; 4 Kayla Hughes, MCJV, 6-06.00; 5 BaileyAnderson, Medicine Va, 6-00.00; 6 Annika Johnson, MCJV, 6-00.00; 6 Noelle Hinz, Southwest, 6-00.00.

Long Jump: 1 Megan Kelley, Southwest, 15-00.50; 2 Cambridg Shaner, CMB, 15-00.00; 3 Kylee Burke, Dundy Co/Strat, 14-07.25; 4 Kaylie Potthoff, Southwest, 14-04.50; 5 Rachelle Carpenter, CMB, 14-01.50; 6 Savannah Willis, Medicine Val, 13-09.75.

Triple Jump: 1 Megan Kelley, Southwest, 33-03.75; 2 Alea Shaner, CMB, 33-03.00; 3 Bailey Anderson, Medicine Val, 30-08.50; 4 MiKayla Kent, CMB, 30-03.75; 5 Marana Kent, CMB, 29-09.00; 6 Jacky Frias, Dundy Co/Strat, 29-06.50.

Shot Put: 1 Abby Werkmeister, MAY, 33-09.50; 2 Payton Zarkowski, Dundy Co/Strat, 31-04.50; 3 Jaden Ragsdale, Dundy Co/Strat, 31-01.00; 4 Kassie Jorgensen, Medicine Val, 29-07.50; 5 Michaela Gellerman, ARP, 29-04.00; 6 Allyson Lawson, Hayes Center, 29-02.50.

Discus Throw: 1 Jaden Ragsdale, Dundy Co/Strat, 108-06; 2 Abby Werkmeister, MAY, 101-10; 3 Faith Hansen, MCJV, 94-04; 4 H. Hrnchir, Hitchcock Co, 92-11; 5 Rhiley Fiene, CMB, 92-07; 6 Michaela Gellerman, ARP, 84-00.

Boys Team Results:

1 Cambridge, 126; 2 Dundy County-Stratton, 67; 3 Hitchcock County, 54; 4 SMC, 52; 4 Hays Center, 52; 6 Medicine Valley, 48; 7 Maywood, 46; 8) Southwest, 32; 9 Arapahoe, 30; 10 McCook JV, 21.

Boys Individual Results:

100 Meter Dash: 1 TJ Gregory, CMB, 11.10; 2 A. Blume, Hitchcock Co, 11.20; 3 Tristan Johnson, Hayes Center, 11.30; 4 Alex Burke, CMB, 11.50; 5 Ryan Rice, CMB, 11.60; 6 LucasHarbur, SMC, 11.70.

200 Meter Dash: 1 Cade Duvel, Dundy Co/Strat, 23.10; 2 TJ Gregory, CMB, 23.20; 3 Zach Moore, CMB, 23.70; 4 Tristan Johnson, Hayes Center, 23.80; 5 Lucas Harbur, SMC, 24.40; 6 Logan Paben, SMC, 24.50.

400 Meter Dash: 1 A. Blume, Hitchcock Co, 50.80; 2 Cade Duvel, Dundy Co/Strat, 52.10; 3 Jake Witte, CMB, 52.80; 4 Tristan Johnson, Hayes Center, 53.40; 5 Brandon Andrews, CMB, 54.10; 6 Keaton Lenz, Medicine Val, 56.40.

800 Meter Run: 1 Jake Witte, CMB, 2:09.40; 2 Austin Blume, Hitchcock Co, 2:09.90; 3 Pedro Gutitierrez, ARP, 2:13.80; 4 Bryar Gerlach, MAY, 2:17.10; 5 Jacob Dibbern, MAY, 2:18.10; 6 Ty Swenson, Dundy Co/Strat, 2:20.10.

1600 Meter Run: 1 Roger Farr, Medicine Val, 4:52.80; 2 Austin Blume, Hitchcock Co, 5:03.30; 3 Joe Taylor, CMB, 5:12.20; 4 Quinton Phillips, MAY, 5:21.80; 5 W. Kisker, Hitchcock Co, 5:27.50; 6 Colby Crow, SMC, 5:31.20.

3200 Meter Run: 1 Rodger Farr, Medicine Val, 10:20.80; 2 Quinton Phillips, MAY, 11:12.80; 3 Ty Swenson, Dundy Co/Strat, 11:37.60; 4 Christian Hughes, Dundy Co/Strat, 11:44.30; 5 Nik Willis, Dundy Co/Strat, 1:55.00; 6 J.C. Vandrimelen, MAY, 11:58.20;

110 Meter Hurdles: 1 Seth Gohl, Hayes Center, 15.40; 2 Laramie Fowler, SMC, 16.20; 3 Kyle Rotherham, Dundy Co/Strat, 16.90; 4 Alex Hinkle, SMC, 18.00; 5 Jackson Ebbers, CMB, 18.1; 6 Logan Burke, Medicine Val, 18.50.

300 Meter Hurdles: 1 Seth Gohl, Hayes Center, 42.10; 2 Brennan Koller, ARP, 43.00; 3 Kyle Rotherham, Dundy Co/Strat, 43.80; 4 DJ Sandberg, Dundy Co/Strat, 44.80; 5 Austin Koller, ARP, 45.20; 6 Trevor Fritz, CMB, 45.30.

400-meter relay: 1 DCSton, 45.30 (Duvel, Cade; Reichert, Tyrell; Sandberg, DJ; Rotherham, Kyle); 2 CMB, 45.60 (Gregory, TJ; Moore, Zack; Andrews, Brandon; Witte, Jake); 3 Hayes Center, 48.40 (Johnson, Tristan; Wilkinson, Grant; Cook, Zach; Gohl, Seth); 4 Southwest, 48.80 (Sughroue, James; Minard, Austin; Morquecho, Junior; May, Alec); 4 ARP, 48.80 (Warner, Logan; Koller, Austin; Breinig, Cooper; Koller, Brennan); 6 MAY, 49.20 (Littell, Dalton; Dibbern, Jacob; Vieyra, Jericho; Werkmeister, Calyn)

1600-meter relay: 1 CMB, 3:39.00 (Andrews, Brandon; Rice, Ryan; Moore, Zack; Witte, Jake); 2 MV, 3:48.10 (Barthel, Chase; Lenz, Keaton; Aspenleiter, Cody; Farr, Rodger); 3 HCC, 3:55.30 (Rippen, John; Wimer, M; Rick, N; Arp, D); 4 Southwest, 3:57.80 (May, Alec, Ellis, Brenton; Morquecho, Junior; Sughroue, James); 5 ARP, 3:57.90 (Koller, Austin; Breinig, Cooper; Gutitierrez, Pedro; Koller, Brennan); 6 SMC, 4:01.30 (Paben, Logan; Crow, Colby; Walz, Luke; Harbur, Lucas)

3200-meter relay: 1 MAY, 9:11.10 (Phillips, Quinton; Dibbern, Jacob; Gerlach, Bryar; Phillips, Austin); 2 CMB, 9:44.60 (Taylor, Joe; Andrews, Jared; Wasson, Braden; Fritz, Trevor); 3 HCC, 9:56.20 (Kisker, W; Rick, N; Whipps, Z; Biggs, K); 4 MV, 10:12.60 (Taylor, Scott; Klintworth, John; Hodson, Brice; Willis, Trey) 5 MCJV, 10:35.20 (Guerrero, Keean; Dack, Miles; Sides, Marshall; Morhous, Luke) 6 Southwest, 11:52.90 (Smith, Chris; Kelley, Lance; Hofman, Drew; Sughroue, Danny).

High Jump: 1 Laramie Fowler, SMC, 6-00.00; 2 Greg Gaston, MCJV, 5-10.00; 3 Alex Hinkle, SMC, 5-10.00; 4 Chase Lenz, MAY, 5-08.00; 5 Daniel Arp, Hitchcock Co, 5-06.00; 6 Cooper Breinig, ARP, 5-04.00.

Pole Vault: 1 James Sughroue, Southwest, 12-00.00; 2 Brenton Ellis, Southwest, 11-06.00; 3 Kyle Rotherham, Dundy Co/Strat, 11-06.00; 4 Coy Terry, MCJV, 11-00.00; 5 Tyrell Reichert, Dundy Co/Strat, 10-06.00; 6 Jared Andrews, CMB, 10-00.00.

Long Jump: 1 TJ Gregory, CMB, 19-07.00; 2 Jericho Vieyra, MAY, 19-03.00; 3 Chase Barthel, Medicine Val, 19-03.00; 4 Alec May, Southwest, 19-02.50; 5 Cade Duvel, Dundy Co/Strat, 18-10.00; 6 Dalton Littell, MAY, 18-08.00.

Triple Jump: 1 Zack Moore, CMB, 42-05.00; 2 Caleb Kleewein, SMC, 39-05.00; 3 Keaton Lenz, Medicine Val, 38-11.50; 4 Trevor Fritz, CMB, 37-11.00; 5 Dalton Littell, MAY, 37-08.00; 6 Ryan Rice, CMB, 37-05.50.

Shot Put: 1 Alex Burke, CMB, 45-07.50; 2 Logan Warner, ARP, 42-09.50; 3 Weston Rich, CMB, 41-05.50; 4 Nick Heskett, Hayes Center, 40-10.50; 5 Jackson Porter, Southwest, 40-06.00; 6 Isaac Wyman, MAY, 40-06.00.

Discus Throw: 1 Clay Seiifer, SMC, 128-09; 2 Seth Gohl, Hayes Center, 122-01; 3 Colton Lashley, MCJV, 121-09; 4 J. Kershaw, Hitchcock Co, 120-00; 5 TJ Aanenson, Medicine Val, 119-02; 6 Alex Burke, CMB, 118-05.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Brock Roblee ran in two touchdowns, and Kolten Tilford blocked a punt, scored a touchdown and returned a kickoff for 90 yards, but costly turnovers helped Columbus defeat North Platte.

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News