Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Sports Shorts, April 8

Sports Shorts, April 8

  • 0
{{featured_button_text}}
Sports Shorts

HIGH SCHOOL TRACK

Grand Island Invite

GRAND ISLAND — The North Platte boys won the championship at the Grand Island Invite on Thursday.

North Platte & Lexington boys individual results

(Top 6)

100 meter dash — 1, Kymani Sterling, North Platte, 10.79. 2, Vince Genatone, North Platte, 10.90. 3, Jahmani Sterling, North Platte, 11.08.

200 meter dash — 2, Jahmani Sterling, North Platte, 23.34.

400 meter dash — 1, Joseph Vak, North Platte, 55.30. 2, Darian Diaz, North Platte, 56.41. 4, Landon Bowen, Lexington, 57.29.

1600 meter run — 1, Evan Caudy, North Platte, 4:33.17. 5, Jonah San Miguel, North Platte, 4:44.70.

3200 meter run — 1, Evan Caudy, North Platte, 9:55.28. 5, Jonah San Miguel, North Platte, 10:31.9

110 meter hurdles — 1, Ethan Mercer, North Platte, 16.90.

300 meter hurdles — 5, Jase Carpenter, Lexington, 44.40.

4x100 meter relay — 4, Lexington, 46.32, Jase Carpenter, Hunter Stewart, Landon Bowen, Quentin Moss.

4x400 meter relay — 1, North Platte, 3:33.11, Joseph Vak, Vince Genatone, Donte’ Koif, Kymani Sterling. 6, Lexington, 3:43.84, Oscar Aguado, Landon Bowen, Mathew Salas, Elmer Sotelo.

Shot Put — 1, Nic Davis, North Platte, 55-00. 5, Isaac Scharff, Lexington, 42-09.

Discus — 1, Nic Davis, North Platte, 161-04. 6, Luis Castallanos, Lexington, 122-09

High Jump — 4, Ethan Mercer, North Platte, 5-08.

Pole Vault — 1, Darian Diaz, North Platte, 11-06. 2, Skyler Geier-Dodson, J11-06. 5, Morgan Bailey, Lexington, 10-00.

Long Jump — 4, Donte’ Koif, North Platte, 20-06.5.

Triple Jump — 5, Hunter Stewart, Lexington, 40-00.

North Platte & Lexington girls individual result

(Top 6)

400 meter dash — 5, Carly Purdy, North Platte, 1:04.05.

1600 meter run — 6, Zarah Blaesi, North Platte, 5:43.78.

3200 meter run — 5, Kennadi Ureste, Lexington, 12:42.93.

100 meter hurdles — 5, Sarah Treffer, 17.64.

300 meter hurdles — 4, Jackie Ostrom, Lexington, 52.81. 6, Sarah Treffer, Lexington, 53.55.

4x100 meter hurdles — 3, North Platte, 53.19, Aspen Nelson, Juliana Ortiz, Peyton Neff, Carly Purdy. 4, Lexington, 53.71, Priscilla Castaneda, Mia Rowe, Fernanda Caballeros, Kayla Barrios.

4x400 meter relay — 3, Lexington, 4:25.19, Ella Ford, Liah Haines, Reese Kuecker, Kayla Barrios. 6, North Platte, 4:42.00, Kenzie Polk, Aspen Nelson, Faith Miller, Sydney Barner.

4x800 meter relay — 5, North Platte, 11:05.94, Baylee Evarts, Sydney Barner, Alexis Hoatson, Zarah Blaesi.

Shot Put — 4, McKinna Moats, Lexington, 35-09.75. 5, Claudia Cobos, North Platte, 35-01.

Discus — 6, Ellie Rankin, North Platte, 103-10.

High Jump — 1, Kylee Tilford, North Platte, 5-02. 2, Rachael Kearney, Lexington, 5-00.

Pole Vault — 4, Elsacia Buck, North Platte, 8-00. 5, Kylee Tilford, North Platte, J8-00.

Long Jump — 3, Carly Purdy, North Platte, 17-00.50.

Triple Jump — 1, Carly Purdy, North Platte, 36-01.50. 2, Mia Rowe, Lexington, 33-10.

Mitchell Invite

MITCHELL — The Ogallala girls finished second and the boys finished fifth at the Mitchell Invite on Thursday.

Girls team results

(Top 6)

1, Sidney, 162. 2, Ogallala, 114. 3, Chadron, 74. 4, Gering, 30.5. 5, Bayard, 26. 5, Crawford, 26. 5, Sioux County, 26. 8, Mitchell, 22. 9, Bridgeport, 17. 10, Morrill, 13. 11, Scottsbluff, 6.5. 12, Gordon-Rushville, 6. 13, Hemingford, 4.

Ogallala girls individual results

100 meter dash — 1, Sophia Plugge, Ogallala, 12.82. 3, Taylor Trumper, Ogallala, 13.34.

200 meter dash — 1, Makayla Kirchner, Ogallala, 26.72. 2, Sophia Plugge, Ogallala, 26.76. 6, Taylor Trumper, Ogallala, 28.65.

400 meter dash — 6, Makayla Kirchner, Ogallala, 1:06.12.

1600 meter run — 3, Lindee Henning, Ogallala, 5:57.36.

3200 meter run — 1, Lindee Henning, Ogallala, 12:50.60. 2, Lauren Henning, Ogallala, 13:15.90.

100 meter hurdles — 3, Alexa Noyes, Ogallala, 18.57.

4x100 meter relay — 1, Ogallala, 51.42, Milan Coggins, Taylor Trumper, Makayla Kirchner, Sophia Plugge.

4x400 meter relay — 5, Ogallala, 4:36.52, Milan Coggins, Marlee Ervin, Taylor Trumper, Tayden Kirchner.

4x800 meter relay — 5, Ogallala, 11:09.46, Lindee Henning, Tayden Kirchner, Maddie Armstrong, Kyra Skiles.

Shot Put — 4, Gabby Caskey, Ogallala, 31-11.

High Jump — 3, Marlee Ervin, Ogallala, 4-10. 4, Milan Coggins, Ogallalal, 4-10.

Long Jump — 2, Milan Coggins, Ogallala, 16-11. 4, Jordan Hughes, Ogallala, 16-04.

Triple Jump — 2, Jordan Hughes, Ogallala, 34-10.

Boys team results

1, Sidney, 144.5. 2, Mitchell, 95.5. 3, Chadron, 81. 4, Gering, 59. 5, Ogallala, 55. 6, Morrill, 26. 7, Gordon-Rushville, 23. 8, Hemingford, 11. 8, Bridgeport, 11. 10, Scottsbluff, 9.5. 10, Bayard, 9.5. 12, Crawford, 1.

Ogallala boys individual results

(Top 6)

800 meter run — 4, Jeron Gager, Ogallala, 2:14.18.

110 meter hurdles — 1, Cameron Zink, Ogallala, 15.64. 5, Gage Stokey, Ogallala, 16.93.

300 meter hurdles — 1, Cameron Zink, Ogallala, 42.21. 5, Gage Stokey, Ogallala, 44.92.

4x800 meter relay — 4, Ogallala, 9:30.75, Preston Tuttle, Blake Wyatt, Jeron Gager, Evan Jones.

Shot Put — 5, Kyren Graves, Ogallala, 41-03. 6, Kaden Vogl, Ogallala, 40-00.

Discus — 5, Kaden Vogl, Ogallala, 115-07.

High Jump — 3, Dayo Kennedy, Ogallala, 6-00.

Pole Vault — 1, Quintin Emerson, Ogallala, 12-06.

Long Jump — 5, Dayo Kennedy, Ogallala, 19-09.50.

BOYS SOCCER

Lexington 6, Scottsbluff 0

SCOTTSBLUFF — Lexington shut out Scottsbluff 6-0 on Thursday.

Lexington hosts Gering on Saturday.

GIRLS SOCCER

Scottsbluff 3, Lexington 1

Scottsbluff defeated Lexington 3-1 on Thursday.

Lexington hosts Gering on Saturday.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News