Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Sports Shorts

Sports Shorts

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

TRACK

Broken Bow Invite

BROKEN BOW — Broken Bow hosted several area teams on Friday.

Boys team results — 1. Scottsbluff, 151. 2. McCook, 137. 3. Holdrege, 121. 4. Broken Bow, 38. 5. Gothenburg, 32. 6. Cozad, 22. 6. Ord, 22.

Boys area top three results

100 meter dash — 2. Joe Schlager, McCook, 11.48. 5. Hunter Smith, Broken Bow, 12.09. 6. Chase Dugan, Cozad, 12.20.

200 meter dash — 2. Sam Smith, McCook, 23.72. 5. Austin French, Broken Bow, 24.64. 6. Chase Dugan, Cozad, 24.90.

400 meter dash — 4. Daniel Alvarado, Cozad, 56.03. 5. Kevin Linn, Broken Bow, 56.40. 10. Mason McMeen, Broken Bow, 1:01.51.

800 meter run — 3. Nolan Priebe, McCook, 2:09.07. 4. Korbin Mercer, Cozad, 2:11.86. 8. Adryan Lucero, McCook, 2:17.66.

1600 meter run — 3. Collin Hahn, Gothenburg, 4:46.55. 6. Josey Evans, Broken Bow, 4:55.77. 7. Steven Hinze, McCook, 4:59.99.

3200 meter run — 4. Taye Collicott, McCook, 10:51.02. 5. Steven Hinze, McCook, 10:55.09. 10. Kyle Solaas, Broken Bow, 12:03.56.

110 meter hurdles — 3. Zach Schlager, McCook, 16.60. 4. Caleb Rice, Gothenburg, 17.12. 5. Hunter Minnick, Broken Bow, 17.35.

300 meter hurdles — 1. Reid Houchin, Gothenburg. 3. Hunter Minnick, Broken Bow, 44.19. 4. Kevin Linn, Broken Bow, 44.32.

400 meter relay — 2. McCook, 44.58, Joe Schlager, Sam Smith, Bryce Lyons, Zach Schlager.

1600 meter relay — 1. McCook, 3:39.27, Jarod Bryant, Zach Schlager, Nolan Priebe, Sam Smith.

Shot Put — 3. Dalton Goodenberger, McCook, 49-00.50. 5. Luke Curl, McCook, 45-03.50. 6. Colten Leibhart, Cozad, 44-00.50.

Discus — 2. Colton Sis, McCook, 139-02. 3. Luke Curl, McCook, 137-08. 4. Dalton Goodenberger, McCook, 134-08.

High Jump — 1. Greg Gaston, McCook, 5-10.00, 2. Seth Eggleston, Gothenburg, 5-10.00. 5. Dylan France, Gothenburg, 5-06.00.

Pole Vault — 1. Spencer Powell, McCook, 15-00.00. 2. Travis Kleeb, Broken Bow, 13-06.00. 4. Austin French, Broken Bow, 13-00.00.

Long Jump — 1. Bryce Lyons, McCook, 21-04.50. 7. Dunncon Fassler, McCook, 17-06.00. 9. Tyson Schwanz, Gothenburg, 17-01.50.

Triple Jump — 1. Bryce Lyons, McCook, 42-02.75. 2. Darius Williams, McCook, 42-02.50. 4. Mitchell Wolf, Cozad, 39-05.25.

Girls team Results — 1. Holdrege, 169. 2. Ord, 118. 3. Scottsbluff, 87. 4. Gothenburg, 50. 5. McCook, 40. 6. Cozad, 35. 7. Broken Bow, 24.

Girls area top three results

100 meter dash — 2. Madi Gilg, Gothenburg, 13.50. 5. Kaity Elder, McCook, 14.32. 6. Chandler Raastad, Cozad, 14.45.

200 meter dash — 5. Jaden Bryant, McCook, 28.69. 7. Andie Geiken, Gothenburg, 29.09. 8. Holli Thomas, McCook, 29.60.

400 meter dash — 2. Andie Geiken, Gothenburg, 1:02.32. 5. Kasey Wellman, Gothenburg, 1:04.77. 8. Emmerie Roth, McCook, 1:09.71.

800 meter run — 3. Krisha Scott, Broken Bow, 2:32.31. 5. Shelbee Lemburg, Broken Bow, 2:37.75. 6. Alli Kirkpatrick, Broken Bow, 2:39.16.

1600 meter run — 6. Valeria Estrada, Cozad, 5:58.09. 7. Lexie Foster, Broken Bow, 6:15.81. 9. Kylie Koehler, Gothenburg, 6:23.88.

3200 meter run — 6. Whitney Applegate, Cozad, 13:20.97. 9. Sydney Gruber, Gothenburg, 13:57.20. 10. Josie Baily, Broken Bow, 13:59.03.

100 meter hurdles — 4. Reilly Goings, Cozad, 17.66. 7. Hanna Wright, Cozad, 18.44.

300 meter hurdles — 7. Hanna Wright, Cozad, 53.86. 9. Kim Whiting, Gothenburg, 55.66. 11. Delani Haines, Broken Bow, 58.60.

400 meter relay — 3. McCook, 53.18. 4. Gothenburg, 53.74.

1600 meter relay — 4. McCook, 4:35.94.

3200 meter relay — 4. McCook, 12:09.33, JoAnn Neel, Brantleigh Morgan, Bethany Vogel, Riley Sis.

Shot Put — 1. Tiara Schmidt, McCook, 40-05.50. 2. Alec Geiger, Cozad, 39-05.00. 6. Karly Boje, Broken Bow, 32-04.50.

Discus — 2. Becca Riley, Gothenburg, 112-01. 4. Faith Hansen, McCook, 102-09. 5. Tiara Schmidt, McCook, 100-03.

High Jump — 1. Kennedy Berreckman, Cozad, 5-00.00. 3. Kim Whiting, Gothenburg, 4-04.00. 7. Bailey Honn, McCook, 4-04.00.

Pole Vault — 7. Bri Valenzuela, Cozad, 8-00.00. 8. Haiden Loop, McCook, 7-06.00. 9. Kayla Hughes, McCook, 7-06.00.

Long Jump — 2. Kasey Wellman, Gothenburg 16-01.50. 3. Tiara Schmidt, McCook 15-05.25. 7. Kylie Allen, McCook, 14-03.50.

Triple Jump — 2. McKenna Peterson, Gothenburg, 31-05.50. 8. Allison Tolliver, McCook, 28-07.25. 10. Mary Kain, McCook, 27-05.00.

E. Lee Todd Invite

GRANT — Perkins County hosted the E. Lee Todd Invitational on Saturday.

Boys team results — 1. Ogallala, 139. 2. St Patrick, 123. 3. Chase County, 61. 4. Perkins County, 53.5. 5. Hershey, 51. 6. Garden County, 45. 7. Potter-Dix Public, 42. 8. Gordon-Rushville, 22. 9. Sutherland, 21.5.

Boys area top three results

100 meter dash — 1. Brandon Raffaeli, Ogallala, 11.40. 2. Derek Sis, Perkins County, 11.50. 3. Mitchell Sestak, Perkins County, 11.70.

200 meter dash — 1. Spencer Jenkins, Ogallala, 23.1. 3. Brandon Raffaeli, Ogallala, 23.3. 4. Jacob Derickson, St. Pat’s, 24.1.

400 meter dash — 2. Spencer Jenkins, Ogallala, 52.7. 3. Josiah Connell, Hershey, 53.8. 4. Derek Sis, Perkins County, 54.0.

800 meter run — 2. Jaco Henning, Ogallala, 2:08.5. 3. Monte McNeil, Hershey, 2:08.9. 4. Holden Dreiling, Chase County, 2:11.9.

1600 meter run — 2. Jaco Henning, Ogallala, 4:58.10. 3. Indy Smith, Chase County, 4:58.80. 4. Chase Ochs, St. Pat’s, 5:18.00.

3200 meter run — 1. Indy Smith, Chase County 11:14.0. 2. Ike Maxwell, Chase County, 11:24.1. 3. Stephen Welsh, Chase County, 11:34.9.

110 meter hurdles — 1. Logan Hammond, Ogallala, 15.80. 2. Bryce Byrn, St. Pat’s, 15.90. 3. David Bush, Ogallala, 16.10.

300 meter hurdles — 1. Hunter Coats, Perkins County, 42.1. 2. Logan Hammond, Ogallala, 43.0. 3. David Bush, Ogallala, 43.2.

400 meter relay — 1. Perkins County, 45.32, Mitchell Sestak, Sam Rowley, Hunter Coats, Derek Sis. 2. St. Pat’s, 45.40, Bryce Byrn, Matthew Ferguson, Lane Knisley, Jacob Derickson. 3. Ogallala, 45.45, Jakob Estrada, Tristan Otto, Jordan Cogdill, Brandon Raffaeli.

1600 meter relay — 1. Ogallala, 3:39.50, Jon Hood, Gerald Kenkel, Jake VanLaningham, Colby Rezac. 3. Chase County, 3:43.90, Caleb Weiss, Hunter Dillan, Holden Dreiling, Bryson Fisher. 4. Hershey, 3:45.70, Monte McNeil, Chayton Crow, Josiah Connell, Jaydn Foster. 3:45.70 Hershey.

3200 meter relay — 2. Hershey, 8:48.40, Josiah Connell, Chayton Crow, Colton Clark, Monte McNeil. 3. Ogallala, 9:08.10, Jaco Henning, Jake VanLaningham, Colby Rezac, Gerald Kenkel. 4. St. Pat’s, 9:10.50, Aaron Allison, Jayden Brosius, Garrett Foust, Chase Ochs.

Shot Put — 1. Miguel Martinez, St. Pat’s, 45-05.50. 2. Mike Elsten, St. Pat’s, 42-10.50. 3. Cole Beckius, Ogallala, 42-04.00.

Discus — 1. Cole Beckius, Ogallala, 156-03. 3. Mike Elsten, St. Pat’s, 126-01. 4. Kolbey Fourtner, St. Pat’s, 116-08.

High Jump — 1. Travis Luhrs, Chase County, 6-04.00. 2. Jakob Estrada, Ogallala, 6-02.00. 3. Gaige Marshall, Hershey, 5-08.00.

Pole Vault — 1. Drew McClellen, St. Pat’s, 12-00.00. 2. Easton Clark, Hershey, 11-06.00. 3. Lane Knisley, St. Pat’s, 11-06.00.

Long Jump — 1. Matthew Ferguson, St. Pat’s, 19-07.25. 2. Trey Rongisch, Sutherland, 19-05.50. 3. Gaige Marshall, Hershey, 19-03.00.

Triple Jump — 1. Trey Rongisch, Sutherland, 41-11.00. 2. Andrew O’Neill, St. Pat’s, 40-04.00. 3. Bryce Byrn, St. Pat’s, 40-01.00.

Girls team results — 1. Ogallala, 142. 2. Chase County, 136. 3. St Patrick, 79. 4. Gordon-Rushville, 67. 5. Sutherland Public, 61. 6. Potter-Dix Public, 32. 7. Perkins County, 26. 8. Hershey, 11. 9. Garden County, 2.

Girls area top three results

100 meters dash — 1. Peyton Fiedler, Chase County, 13.30. 2. Kimberly Anderson, Perkins County, 13.40. 3. Kendra Hoffert, Perkins County, 13.60.

200 meters dash — 1. Taylin McNair, Chase County, 27.4. 2. Bailee Fear, Sutherland, 27.9. 3. Kendall Schroer, Ogallala, 28.4.

400 meters dash — 1. Taylin McNair, Chase County, 1:02.20. 2. Tory Dehning, Ogallala, 1:04.20. 3. 1Katie Ellard, Ogallala, 1:05.40.

800 meters run — 1. Destiny Reinke, Chase County, 2:27.70. 2. Drew Gieschen, Ogallala, 2:35.50. 3. Morgan Hoatson, Sutherland, 2:39.40.

1600 meters run — 1. Paige Spady, Chase County, 5:46.30, 4. Kelsey Crymble, Ogallala, 6:01.10, 5. Morgan Hoatson, Sutherland, 6:03.10.

3200 meters run — 1. Anna O’Malley, St. Pat’s, 12:11.10. 3. Drew Gieschen, Ogallala, 12:51.20. 4. Emily Kemling, Perkins County, 13:16.60.

100 meter hurdles — 1. Kaley Stokey, Sutherland, 16.34. 2. Jensen Geisert, Ogallala, 16.35. 3. Jordyn Childears, St. Pat’s, 17.50.

300 meter hurdles — 1. Jensen Geisert, Ogallala, 49.2. 2. Peyton Fiedler, Chase County, 50.9. 4. Jordyn Childears, St. Pat’s, 52.7.

400 meter relay — 1. Ogallala, 53.10, Jensen Geisert, Kendall Schroer, Jayme Commins, Tory Dehning. 2. Sutherland, 54.10, Kaley Stokey, Morgan Simpson, Haeven Schuster, Bailee Fear. 4. St. Pat’s, 55.20.

1600 meter relay — 1. Chase County, 4:21.50, Taylin McNair, Paige Spady, Kadyn Milner, Destiny Reinke. 2. Ogallala, 4:37.80, Kelsey Crymble, Katie Ellard, Jensen Geisert, Josie Hughes. 4. Sutherland, 4:46.30, Haeven Schuster, Madison Smith, Makenna Smith, Kaley Stokey.

3200 meter relay — 1. Chase County, 10:10.20, Taylin McNair, Paige Spady, Kadyn Milner, Destiny Reinke. 2. Ogallala, 10:21.50, Drew Gieschen, Jayme Commins, Tory Dehning, Kelsey Crymble. 3. St. Pat’s, 11:13.30, Amanda McClellen, Riley Nitsch, Marli Zeirki, Anna O’Malley.

Shot Put — 1. Alexandra Lurz, Ogallala, 38-00.75. 3. Myranda Humphrey, Ogallala, 34-02.50. 4. Alexandria Simmerman, Ogallala, 33-06.00.

Discus — 1. Alexandra Lurz, Ogallala, 130-02. 3. Aleah Sipley, Ogallala, 108-05. 4. McKenzie Mustion, Hershey, 101-02.

High Jump — 1. Katelyn Wheeler, Chase County, 5-02.00. 4. Kendall Schroer, Ogallala, 4-10.00. 5. Allie Montgomery, St. Pat’s, 4-08.00.

Pole Vault — 1. Katherine Montgomery, St. Pat’s, 10-00.00. 2. Josie Peterson, Chase County, 9-06.00. 3. Kaley Stokey, Sutherland, 9-06.00.

Long Jump — 1. Erin Nozicka, St. Pat’s, 14-09.00. 2. Bailee Fear, Sutherland, 14-07.00. 3. Kendall Schroer, Ogallala, 14-06.75.

Triple Jump — 2. Sarah Allen, Chase County, 31-03.00. 3. Alli Skala, St. Pat’s, 31-01.00. 4. Alexis Scheele, Ogallala, 30-07.00.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News